NUR DERSi - NUR DERSLERi

AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

siyasetten kaçmak.... paylaşımlarınızı bekliyoruz....

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
İsRa..
GaYYuR
GaYYuR

MesajKonu: siyasetten kaçmak.... paylaşımlarınızı bekliyoruz....   C.tesi Ocak 31, 2009 12:58 am

Amma Kur'an ve îmanın hizmeti ne için beni men'ediyor dersen; Ben de derim ki : Hakaik-ı îmaniye ve Kur'aniye birer elmas hükmünde olduğu halde, siyaset ile âlûde olsa idim, elimdeki o elmaslar iğfal olunabilen avam tarafından "acaba taraftar kazanmak için bir propaganda-i siyaset değil mi?" diye düşünürler. O elmaslara, âdi şişeler nazariyle bakabilirler. O halde ben o siyasete temas etmekle, o elmaslara zulmederim ve kıymetlerini tenzil etmek hükmüne geçer. İşte ey ehl-i dünya! Neden benim ile uğraşıyorsunuz? Beni kendi hâlimde bırakmıyorsunuz?
(Tarihçe-i Hayat - 265)
Kullanıcı profilini gör
İsRa..
GaYYuR
GaYYuR

MesajKonu: Geri: siyasetten kaçmak.... paylaşımlarınızı bekliyoruz....   C.tesi Ocak 31, 2009 12:58 am

...İman hizmeti, iman hakaikı, bu kâinatta herşeyin fevkindedir; hiç bir şeye tâbi' ve âlet olamaz.
Fakat bu zamanda ehl-i gaflet ve dalalet ve dinini dünyaya satan ve bâki elmasları şişeye tebdil eden
gafil insanlar nazarında o hizmet-i imaniyeyi hariçteki kuvvetli cereyanlara tâbi' veya âlet telakki etmek
ve yüksek kıymetlerini umumun nazarında tenzil etmek endişesiyle, Kur'an-ı Hakîm'in hizmeti bize kat'î
bir surette siyaseti yasak etmiş.K.L. 137 p3

...Hem Kur'an bizi siyasetten şiddetle men'etmiş. Evet Risale-i Nur'un vazifesi ise, hayat-ı ebediyeyi mahveden
ve hayat-ı dünyeviyeyi de dehşetli bir zehire çeviren küfr-ü mutlaka karşı, imanî olan hakikatlarla gayet kat'î
ve en mütemerrid zındık feylesofları dahi imana getiren kuvvetli bürhanlar ile Kur'ana hizmet etmektir.
Onun için Risale-i Nur'u hiçbir şeye âlet edemeyiz.Şualar 349 p1
.
..Risale-i Nur şakirdleri dünya siyasetine ve cereyanlarına ve maddî mücadelelerine karışmıyorlar ve ehemmiyet
vermiyorlar ve tenezzül etmiyorlar... Şualar 271 pson
Evet bu zamanda siyaset, kalbleri ifsad eder ve asabî ruhları azab içinde bırakır. Selâmet-i kalb ve istirahat-ı ruh
isteyen adam, siyaseti bırakmalı... K.L. 123 p1

...gaflet verecek ve dünyaya boğduracak ve hakikî vazife-i insaniyeti ve âhireti unutturacak olan en geniş daire ise,
siyaset dairesidir... E.L.I 57 p1 Sual: Geçen sene sizden sormuştuk ki; elli gündür merak edip dünya cereyanlarına bakmadınız ve sormadınız,
o zaman bize bir cevab verdiniz. Gerçi o cevab hakikattır ve kâfidir. Fakat Risale-i Nur'un intişarı ve hizmeti
ve âlem-i İslâmiyetin menfaati noktasında bir derece bakmanız lâzım iken, şimdi onüç ay oluyor aynı hal devam
ediyor. Merak edip hiç sormuyorsunuz.

Elcevab:"İNNEL İNSANE LA ZELUM" âyetine en a'zam bir tarzda şimdiki boğuşan insanlar mazhar olmalarından, onlara değil tarafdar olmak veya merakla o cereyanları takib etmek ve onların yalan, aldatıcı propagandalarını dinlemek ve müteessirane mücadelelerini seyretmek, belki o acib zulümlere bakmak da caiz değil. Çünki zulme rıza zulümdür; tarafdar olsa, zalim olur. Meyletse
"
VELA TERKENU İLELLEZİNE ZALEMU FETEMASEKUMUNNAR" âyetine mazhar olur. K.L. 207 p1
...Risale-i Nur şakirdlerinin, mümkün olduğu kadar, siyasete ve idare işine ve hükûmetin icraatına karışmamak bir
düstur-u esasîleridir. Çünki hâlisane hizmet-i Kur'aniye, onlara her şeye bedel kâfi geliyor. Şualar 362 p1
Kullanıcı profilini gör

siyasetten kaçmak.... paylaşımlarınızı bekliyoruz....
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 6.sınıf Matematik Görüntülü konu anlatımları(H.BURDA)
» DeV GTa HiLeLeRi PaYLaŞıMı[DragonPLTN][Mr:OFAnGeL]
» Kadın olmanın dayanılmaz keyfi (Beyler Dikkat)